Gradonacelnik Novo Brde g. Bajrush Ymeri odrzavao drugi debat sa gradjanima predvidjen i sa Zakonom Lokalne Samouprave.Ovom prilikom Gradonacelnik Ymeri upoznao prisutne sa dostignucima i izazovima kojeg su ga ispratili ovu kalendarsku godinu.
Mogu reci i uprkos poteskoca u kojima jos prolazimo, stigli smo da na zadovoljavajuci nacin da zavrsimo ovu godinu. Pokusavali smo da budemo sto vise transparentni u nasim radovima prema nasim gradjanima. I mi kao izvrsni takoje i kao zakonodavstvo maksimalno smo se angazovali za dobrotu nasih gradjana prema kojima imamo kao obavezu i mnogo odgovornosti.
Usluge koje mi pruzimo u nasoj opstini sto se tice dokumentacije mislim da su bile brze za nase gradjane koji svaki dan za njihove potrebe obracaju se opstinskoj instituciji.Od pocetka 2013 g. ove usluge bice jos kvalitetnije jer sada smo zavrsili aneks objekata opstine gde ce biti i centar za usluge gradjana koja ce imati dovoljnog prostora za efikasniji rad.
Takodje ove godine kao prioritet smo postavili kapitalne investicije koje su jos potrebne u opstinu Novo Brdo.
Naj znacajniji projekat koji je realizovan ove godine je zavrsetak Opstinskih Razvojnih Planova koji se ocekuju da se sutra usvajaju u poslednjem sastanku skupstine opstine za ovu godinu.
Asfaltirali smo puteve u nekolikim selima kao sto su: Pasjak, Paralovo, Labjane, Vlajkovce, Jasenovik itd.
Izgradili smo oko deset kuca za socialne slucajeve takodje smo izgradili i trotuare u Novo Brdo, Prekovce i u Labjane.
Izgradili smo kabine za docek autobusa u celoj teritoriji Opstine, izgradili smo elektricne mreze za nase gradjane u Makresu i u Labjane, izgradili smo vodovod za gradjane sela donji Makres, Klobukare i Bostane.
Sredili smo aneks objekta Administracije , promenili smo prozore u opstinskom objektu .Izgradili smo skole kao sto su u Pasjaku, u Koznice promenili smo prozore u skoli u Gornjem Kusce izgradilismo sportski teren za ucenike skole, a u Donjem Makresu renovirali smo komplet skolu i sa ogradom dvoriste i izgradnju parka –igracke za decu.
Nase skole u celini su u dobrom stanju jer mnogo investicije smo uradili ne samo u poboljsavanje skolskih objekata nego i u snabdevanje sa kabinetima informatike kao sto je slucaj u skolama u Kusce i u Labjanu. Treba istaknuti da po prvi put u istoriji opstine odrzan ispit mature jer po prvi put imamo slucaj da prva generacija da zavrsava srednju skolu. Takodje prevoz ucenika je redovan.
U saradnji sa pozoristem „ODA“ pripremili smo i „Strategiju za Kulturni Razvoj u Opstini Novo Brdo“ strategija koja je usvajena i u Skupstini Opstine. Takodje mozemo spomenuti da smo investirali i u klubu futsale F.K.“Artana“ snabdevanje sa sportskom vesom i takvu jednu snabdevanje smo uradili za omladinu koji su od ove godine su poceli da vezbaju u Sali sportskog centra. U oblasti ruralnog turizma mislim da smo dobili jedan projekat koju smo sada zavrsili rec je o projektu pesacke staze kod Novo Brdske Tvrdjave, takodje treba reci i o arheoloskim istrazivanjima koje su oko tvrdjave od strane Kosovskog Aheoloskog Instituta.
Takodje ove godine ocistili smo sve ilegalne deponije u celoj teritoriji opstine Novo Brdo i postavljene su znakove „ Da odrzavamo cist ambient“
Imajuci u vidu da jedinica za menadjiranje smece dobro funksionise ja mislim da sada za sada teritorija opstine je nacistija u regionu.
Sto se tice zdravstva i ove godine smo investirali koje smatramo da su bile veoma potrebne za gradjane Opstine Novo Brdo. Mogu spomenuti da GCPM u Novo Brdo i ambulante u okolini su u dobrom stanju i kao objekti i sa kadrom takodje i sa snabdevanjem sa potrebnim medikamentima (lekovima). U snabdevanje GCPM-a u Novo Brdo sa medicinskom opremom, takodje i sektor stomatologije snabdevali smo sa opremom, i ambulatu u kusce smo snabdevali sa potrebnom inventarom.
U poljoprivredu mogu reci da smo subvencionirali nase poljoprivrednike sa automatskim muzilicama za stoku kao i snabdevanje sa vestackom djubrivom nekih od nasih gradjana koji su sejali ove godine njihove poljoprivredne kulture. Takodje treba istaknuti da i za iduce godine podelili smo jos vise sredstva nego proslih puta za subvencioniranje poljoprivrednika.
U projektu za Povratak i reintegraciju RRK-III- koja se financira od strane EZ-a i implementira se od strane IOM-a, u izgradnji smo kuca za povratnike iz inostranstva i unutar Kosove prema tome zahvaljujem i UNHCR-a koji sa njihovom ucescem u task forc i radne grupe doprinesu za odabir dobitnika, za izgradnju kuce da bude na sto profesionalni nacin.
Sve ove projekte bi bili nemoguce realizovane ako nasi gradjani ne bi platili poreze na imovini ali, u ovom pravcu mislim da smo veoma dobro napredjivali i tako i statistike govore mi smo presli iznos sopstvenih prihoda.
Takodje mogu reci da sa svim ovim investicijama otvarali smo put i ekonomskom razvoju i nadam se da iduce godine radicemo vise u ovom sektoru.
Imamo mnoge i mnoge projekte jos koji ne mozemo sve napomenuti ali ja zahvaljujem nase ministarstva koji su nam financijski pomagali kao i kancelariju Agencije za Razvoj Istok sa sedistem u Gnjilanu. Takodje i razne medjunarodne organizacije kao sto su : Evropska Zajednica sa mnogim raznim projektima, Projekat Bratimljenja koji se podrzava od strane Evropske Zajednice, USAID-a konkretno programom DEMI, Svaicarska organizacija LOGOS, IOM—a Njemacka organizacija GIZ kao i ECMI.
Takodje sve ove projekte bi bili nemoguce realizovati da ne bi smo imali jednu veoma jednu dobru stanje u oblasti bezbednosti. Tako da bezbednost i sloboda kretanja u opstini Novo Brdo je u naj visokom nivou i za ovo u kontinuitetu zahvaljujem Kosovsku Policiju i KFOR-a, ali uvek najvise zahvaljujem nase gradjane koji zele jednu takvu stanje bezbednosti. Tako da oni su najveci doprinosioci koji imaju dobre odnose medju sebe.
Nakon toga sledili su pitanja od strane gradjana:
Ali Ahmeti iz sela Stanisor zainteresovan je za asfaltiranje puta u selo Stanisor, za prevoz ucenika, oko trga i poljoprivredne zadruge,“1 Maj“ u Stanisoru kao i za subvencije u poljoprivredu.
Fidan Ruhani iz Novo Brda zahvaljivao za humanitarni prevoz ali zainteresovao se za liniju u podne. Zvonko Jovanovic iz Stanisora takodje je bio zainteresovan o subvencijama u poljoprivredi.
Fatmir Ymeri takodje je bio zainteresovan za prevoz a posebno za liniju u podne.
Posto nije bilo drugih pitanja Gradonacelnik g. Ymeri nastavljao:
Imajuci u vidu da smo pred praznike kao sto je Nova Godina, pravoslavni bozic iskoristim priliku da svim gradjanima opstine Novo Brdo i sirije da vam cestitam praznike i naravno zelim vam zdravlje i da se molimo da 2013 g, bude uspesnija i bogatija za sve nas.