Bajrush Ymeri: Godina uspeha, naprotiv velikih izazova
Nezaposlenost i nedostatak investicije u privatnom sektoru su glavni problemi u Opstini Novo Brdo rekao je Bajrush Ymeri,Gradonacelnik.2011g. bio uspesna u oblasti kapitalnih investicija,zahvaljujuci posvecenost opstine na adekvatnu orjentisanje investicije kao i zahvaljujuci Kosovske vlade i medjunarodnim donatorima.
Prosirenje teritorije za 120% nije ispracen sa dovoljni porast opstinskog budjeta,rekao je Ymeri u jednom interviju za Radio Premiera, gde su govorili zajedno sa sluzbenicom projekta DEMI/USAID Laura Bahtiri.“Dok je teritorija opstine prosirena ,nama nam treba jedan pravilnik za unutrasnju organizovanje tako da opstinski kadar sto bolje orijentisati,i za to radimo zajedno sa sluzbenicima projekta DEMI, prema tome u prvim mesecima 2012 g. mi cemo imati jednu konstruiranje opstinskog kadra bazirajuci u pravilniku koja je vec krajem zavrsetka” rekao je Gradonacelnik Ymeri.
Evropska Komisija ,DEMI/USAID i projekt LOGOS bili su glavni partneri koji su ga podrzavali opstinu kao na podizanje kapaciteta takodje i sa kapitalnim investicijama.”Veoma sam zahvalan za veliku podrsku koju su nam dali ove godine,jer bez takvog podrzavanja bilo bi veoma tesko za nas” rekao je Ymeri.On govorio i za teske uslove koje su lokaliteti bili, koje su prilozene Novo Brdu na osnovu Ahtisariev Plan,”malo je sela,a narocito one koje su sa Kamenice u kojima nije imalo nikakve infrastrukture,i mi smo investirali u svakome od njih,poceci u izgradnji puteva a nakon toga i skole i ambulante”rekao je on.
Gradonacelnik Ymeri izrazio se spreman pomoci ruralni turizam kao i promovisanje kulturne nasledje a narocito Novo Brdsku Tvrdjavu dobri mogucnosti za privlacenje posetioca u opstini.Saradnja sa gradjanima tokom 2011 g. bio je dobar , i u ovom aspektu organizovane su nekoliko debata (rasprave) i javnih saslusanja za budjet, od kojih su i izabrani opstinski prioriteti.
Laura Bahtiri,sluzbenica DEMI/USAID rekla je da za ovaj projekat bio mi je zadovoljstvo saradjivati sa Novo Brdom i njegov lidersip, sa ciljem podizanja kapaciteta i sredjivanje opstinske infrastrukture preko raznih projekata.”Organizovane su i razne traininge sa ciljem podizanja kapaciteta opstinskih kancelarija i osnazivanje opstinske administracije.Saradjivali smo u priremi pravilnika za unutrasnju organizovanje kao i finaliziranje dodatnih radova za satelitske kancelarije sa ciljem njihove funksionaliziranja, i sigurno desi ce se tokom 2012 godine”rekla je Laura Bahtiri.
Opstina Novo Brdo dobio razne projekte i od podrzani i od stimulativnog fonda projekta DEMI.Od financiranih projekta DEMI ove godine u Novo Brdo su:oprema za Skupstinu Opstine,opremu i podrzavanje za kancelariju javnog informisanja,ciscenje ilegalnih deponija i sredjivanje zelenih parkova(pocinje uskoro),50 kontejnera za poboljsanje usluge u prikupljanje i sklanjanje smeca kao i funksionalizaciju Satelitskih Kancelarija u Pasjaku i Stanisoru.
Gradonacelnik Ymeri u svojoj poruci za gradjane Novo Brdo rekao da trazi od njih razumevanje jer je veoma tesko da se svih zahtevi i potrebe gradjana realizovati a narocito u jednoj opstini gde dekadama nije investirano,ali on osiguravao gradjane njegove Opstine da njegov posvecenost i njegovog kadra bice maksimalan sa ciljem poboljsanja uslove zivota gradjana Novo Brde.