Gradonacelnik g.Bajrush Ymeri zajedno sa Podpredsednikom Driton Abdyli,Podpredsednik za Zajednice Radovan Denic,sluzbenici za Zajednice i Povratak i sluzbenica za Evropske Integracije primili su danas Ministra za Evropske Integracije Vlora Çitaku sa saradnicima.
Ministarka go.Çitaku cestitala opstinu Novo Brdo za rad i angazovanje u procesu repatriranih,kao novi izazov osim ovog za repatriranih, ona napomenula i angazovanje na ocuvanje podataka ,i medjuvremeno ona trazila od visokih opstinskih sluzbenika da gradjani budu u saznanja da nece vise imati azil za Kosovskih drzavljanina.
Gradjani Kosove trebaju biti svesni za ovo i da ne prodaju njihovu imovinu i da krenu jednim putem koji nije siguran i koji ce biti ponovo vraceni istekla Çitaku.
Gradonacelnik Novo Brde g.Bajrush Ymeri istice da mi maksimalno pokusavamo da im budemo uz podrsku nasim gradjanima, da im ostvarujemo boljih uslova,od poslednjog sastanka kada smo bili zajedno za repatriranih lica veoma ozbiljno smo preduzeli i pokusali smo i mi da damo nas doprinos i ako sto nasa Opstina nema veliki broj gradjana koji zive ilegalno u inostranstvu.”Mi na terenu smo identifikovali i nastavljamo da identifikujemo elementarne potrebe koje oni imaju,i verujem da sve ce biti u redu,i mi imamo kao obavezu kao opstinski lideri da im objasnimo nasim ljudima,i mi cemo pokusati da im ostvarujemo uslove da oni budu u njihovim mestima”.
Radovan Denic Podpredsednik za Zajednice istice da ako opstine mogu nastavljati i konkurisati za dobijanje vodica za liberalizaciju viza ja mislim da nasa Novo Brdska Opstina ispunjavala sve kritere u ovom pravcu.U nasoj opstini postoji kancelarija za Zajednice i Povratak kaja ima cetiri radnika uz mogucnosti za zaposljavanje jos jednog ,i zajedno sa Gradonacelnikom dobili smo kao preporuku da imamo jedan poseban link u web strani Opstine oko informisanja od strane kancelarije za Zajednice i Povratak.
Potom Enver Xhemshiti slyzbenik iz kancelarije za Zajednice i Povratak rekao da kancelarija za Zajednice i Povratak poslednje vreme radila oko ovih repatriranih lica iz trecih zemalja,takodje radio i u skupljanje dokumentacije i procenjivanje kuca(stanova) repatriranih lica.Opstina Novo Brdo ima 14 porodica koje su deportovani iz trecih zemalja,ova kancelarija radi da sva lica koja su deportovana da skupljaju podatke i procenu o njima ,za sada imamo sest albanskih porodica,sedam srpske zajednice i jedan romske zajednice.