Obeljezava se Dan Zemlje u Opstini Novo Brdo
Opstina Novo Brdo u saradnji sa Opstinom Gnjilana sa mnogim organizovanim aktivnostima od strane Direktorata Poljoprivrede i Obrazovanja obeljezavali su danas 22 april Dan Zemlje.
Ovom prilikom prisutni su bili veliki broj ucenika,gradjana, Norveski Ambasador na Kosovu i predstavnici UNDP-a.
Prostor izmedju dvije Opstine danas bio mesto gde gradjani dobre volje sa svojim akcijama na ociscavanje zelene prostore, obeljezavali su ovaj znacajni dan sa ciljem odrzavanje cistoce ove podrucije tokom cele godine.Zelenilo i cistoca treba biti svugde , u kuci, grad, parkovima i u ostalim prostorima gde postoje, tako da imamo cist vazduh i cistocu u svim prostorima ovih Opstina i Zemlje u celini, bile su procene svih prisutnih.
Gradonacelnik Gnjilana, .Qemajl Mustafa, rekao je da sa danasnjom simbolikom koje mi danas radimo zajedno, je u funkciji edukacije svih, na ocuvanje najvrednijeg resursa i jedinog sto imamo a to je zemlja. Prema tome Dan Zemlje i aktivnosti ove prirode, zelim da se ne slavi samo danas, nego da budu svako dnevni aktivnosti, tokom cele godine, tako da ocuvamo prirodu, jer to su nasa pluca.
On rekao da treba da se angazujemo svih za ambienat i to u tri faze, na ocuvanje vode, vazduha i zemlje bez kojih nema zivot kojega mozemo zvati faze zivota, sledeca faza je faza opstanka, kada covek ima ostecenu neku od ovih sto sam rekao. “Mi u Gnjilanu imamo veoma dobar ambient, ali ovo treba svih da je cuvamo, tako da sami sebe ostvarujemo mogucnosti za zivot” rekao je Mustafa.
Potom, Gradonacelnik Novo Brde Bajrush Ymeri zatrazio da odrzavamo cist ambient, tokom cele godine i da radimo 24 sata za nasu teritoiju, jer imajuci cistocu u celoj teritoriji onda smo i zdravi, imacemo vise posetioce, mogucih investitora za investicije ali i nas cilj je da imamo nasu cistiju zemlju.
Ymeri porucio da 22 april da ne bude samo jedan dan kada mi treba da se brinemo za cistocu, nego da bude svakodnevno zbrinjavanje.
Dok Norveski Ambasador na Kosovu, Jan Braathu, rekao je da projekat je veoma znacajan zbog vise razloga, prvo da ovaj prostor za mene je veoma znacajan, druga je dobra saradnja izmedju dvije Opstina za ovaj cilj, i treca angazovanje omladine za ovaj cilj-za cistocu
U svakoj zemlji (mesto) su dva fundamentalne resurse, to su ljudi i zemlja, znaci mi treba da imamo veoma dobru vaspitanje ( edukaciju) ljudi za ovaj proces i kada to postoji, briga o zemlju uvek je zadovoljna. Izmedju dvije Opstine ja vidim izvanrednu veliku bogatstvu. A to je zemlja,sume ove reke ovaj cist vazduh i ovaj entuziazam svih gradjana.
Prisutni u selo Stanisor koji se nalazi izmedju dve opstine bila je predstavnica UNDP-a na Kosovu, ucenici osnovnih i srednjih skola,dobrovoljci jutra i mnogo gradjana. Nakon toga ociscen je ambient i u tom delu i jedne zajednicke setaliste u jednoj distaci od 10 kilometara u sumama ove okoline. Takodje odrzan je jedan training za ucenike Skola Opstine Gnjilane i nakon toga ociscen je i grad.