Sluzbeno se inaugurise otvaranje Ogranak Osnovnog Suda- Ogranak u Novo Brdo
U ovoj ceremoniji su ucestovali Predsedavajuci Sudskog Saveta Kosove g.Enver Peci, Predsednik Ustavnog Suda Kosove, Fejzullah Hasani, Predsednik Osnovnog Suda Gnjilane g.Zyhdi Haziri, Gradonacelnik Novo Brde g.Bajrush Ymeri, Zam.Tuzilastva u Gnjilanu Tuzilac g. Agron Uka Nadgledni Sudija Osnovnog Suda g. Ramiz Azizi, Porucnik Policije iz Novo Brda g. Shukri Aliu Predstavnici Eulex-a, KFOR-a, OSCE kao i drugi opstinski sluzbenici.
Predsednik Osnovnog Suda u Gnjilanu g.Zyhdi Haziri rekao je da danas je jedan poseban dan u regionu Gnjilane i za Opstinu Novo Brdo, gde po prvi put u ovoj lokaciji otvara se ogranak Osnovnog Suda Gnjilane u ovom gradicu, sve ovo je uradjeno na osnovu zakona nad organizovanjem sudstva Republike Kosove, koji zakon postupio u snazi u januaru 2013 godine.
Predsedavajuci Sudskog Saveta Kosove g. Enver Peci rekao je da ovaj poseban momenat, jer ovo pokazuje nasu posvecenost da se mi brinemo za nase gradjane koji ranije trebali su da predju kilometrima putovanja da i zavrse svoje sudske usluge, g.Enver Peci rekao je da ce pokusati da ostvara usluge i za objekat i za kadar tako da ovaj ogranak da bude funksionalna i profesionalna i zahtevao i od srpskih sudija da se angazuju u ovom Sudu jer ovo je u dobrobit svih nacionalnosti bez razlike.
Dok Fejzullah Hasani Predsednik Ustavnog Suda Kosove rekao je da stigli smo da funksionaliziramo jedan ogranak Osnovnog Suda na ispunjavanje jos jednog kriteriuma i evropski standard koja se povezuje sa pruzanjem usluge za gradjane ove okoline.“Siguran sam da ovaj sud stici ce da ispunjava zahteve stranake i nadam se da ce sprovoditi zakon. Mi cemo pruziti potrebnu pomoc za ovaj novi sud, i veoma koristan za Novo Brdo“ rekao je Hasani.
Potom Gradonacelnik Novo Brdo g. Bajrush Ymeri rekao je da ovaj momenat, za mene je kao Gradonacelnik Novo Brde jednog posebnog znacaja, je jedan istorican momenat rekao bi. I, zasto kazem ovo. Nasa Opstina nekada od naj manjih izmedju opstinama , danas je u proseku sa drugim opstinama sa teritorijom. Sa procesom decentralizacije , nasa teritorija je prosirena vise nego duplo postojeceg i ova teritorijalna prosirenja podrazumevala i povecanje broja stanovnika nase opstine, ali i njihove potrerbe za razne usluge. I jedan od tih usluga koja nama je nedostajalo bilo je institucija sudstva.
Nasi gradjani u nedostatku sudstva u teritoriji nase opstine bili su prinudjeni da ove usluge prime u Gnjilanu ili u Pristini, a ova sudstva kao sto znamo veoma su opterecene sa predmetima prema tome otvaranje ovog ogranka osnovnog suda u Novo Brdo, je jedan korist i od strane sudskih procesa na Kosovu ali i u dobrobit nasih gradjana.
Nedostatak jednog sudstva u nasoj Opstini refletirao, sigurno nenameran, u zakasnjenje u tretiranje protivzakonitih delatnosti zlocinioca i sa ovom oni kao da su se osecali slobodni da deluju i dalje, neosecajuci toliko progonjenje od strane zakona. I ako sto meni raduje cinjenica da nasa opstina je jedna od naj mirnija i naj manje ima ozbiljnih problema, u jednom nizem nivou prekrsaja ili kriminaliteta, ipak, formiranje ogranaka osnovnog suda verujem da ce veoma mnogo dinamizirati radove u sprecavanje, kaznjenje zlocinioca i efikasno sprovodjenje zakona nase drzave.
Odgovoran ovog ogranka bice g.Ramiz Azizi i zavisi od predmeta bice i druge sudije u raspolaganje drugih ogranaka za postupak pravno krivicno i civilna pitanja.


