III- godisnja medjunarodna Konferencija o lokalnoj samoupravi “Osnazavanje lokalne samouprave preko promovisanja Evropske vrednosti” odrzana je I u Opstini Novo Brdo.
U ovoj konferenciji su ucestovali i predstavnici visokih nivoa kao :g. Basri Musmurati, Zam.Ministra Administracije Lokalne Samouprave g. Besim Kamberaj-MALS, Republika Kosove,g.Ian Sumnall. Ekspert projekta BEKF, go. Mateja Demšič, voditeljka kancelarije, Kabinet predsednika Ljubljane, Dr. Ita O’Donovan Visoki ekspert, ECSM Project, go. Deborah Kimble- Sefica jedinice Administracije i Opstinskih Skupstina-USAID DEMI Projekt, g. Ilker Haktankcamaz, Predsedavajuci Departmenta s’odnosima sa inostranstvom i Departamenta Opste Lokalne Administracije, Gradonacelnik Opstine Kamenica g. Shaip Surdulli kao i drugi sluzbenici raznih opstina dobro su ocekivani od strane Gradonacelnika Novo Brdo g. Bajrush Ymeri. i njegovi saradnici.
g. Basri Musmurati, Zam.Ministra Administracije Lokalne Samouprave istakao je da ova je treca godina da mi kao Ministarstvo organizujemo takvih konferencija i ove godine smo izabrali Opstinu Novo Brdo da bude deo ove konferencije.
Gradonacelnik Novo Brde g. Bajrush Ymeri zahvalio sve prisutne koji su izabrali Novo Brdo da bude kao deo ove konferencije koja je veoma znacajna, III godisnja medjunarodna konferencija o lakalnoj samoupravi.
Gradonacelnik upoznao prisutne oko opstinske istorije , sa prednostima i izazovima sa kojima se suocava ova opstina, sa aktuelnostima, sa procesom decentralizacije medjuzajednicki odnosi, stanje bezbednosti i procesima ekonomskog razvoja i ruralnog turizma.
“Izrazavam veliko zahvalnost za Ministarstve i razne medjunarodne organizacije koji nam pomazu da imamo jedan sto laksi razvoj u nasoj opstini, i u ovom slucaju da napominjem i Americkog USAID gde sa raznim programima ovih godina pomagao opstinu, Evropska Komisija koji podeluju razne grante preko projekata za poboljsanje kvalitet zivota nasih gradjana, i u ovom pravcu mozemo napomenuti i svaicarski LOGOS koji podrzava nasu opstinu i razne organizacije koje daju doprinos u Opstini Novo Brdo“ rekao je Gradonacelnik g.Ymeri.
Konferencija nastavila sa predstavljanjem predstavnika raznih nivoa sa temama: Lokalna Samouprava i Evropske integracije –Procesi i izazovi na Kosovu, Evropski Lidersip-iskustvo za jednu snaznu lokalnu samoupravu, Uloga Omladine u osnazivanje lokalne samouprave u Republiku Sloveniju, postizanje integracije preko podizanje performanse u lokalnu samoupravu, Modernizacija lokalne samouprave –Slucaj Turske itd.
Ova konferencija je zavrsena sa Diskusijama i Konkluzijama za sto bolje upravljanje.