Visoki sluzbenici Opstina moravskog okruga i predstavnici civilne drustve opredelili su se za jednu duboku saradjivanje i koordinaciju aktivnosti u oblastima gde se moze raditi zajedno u korist gradjana.
Predstavnici Opstina moravskog okruga i civilne drustve iz ovih Opstina diskutirali su krajem tokom ove nedelje u Ohridu-Makedonija o potrebe saradjivanja izmedju lokalne vlasti i civilne drustve kao i u saradjivanje sa aktivnostima u raznim oblastima.
U ovoj trodnevnoj (radionici) trajningu odrzan u Ohridu,pod organizovanjem “D-Press” u satradnji sa Kosovskom Institutom za lokalnu samoupravu uz podrsku FES-a,elaborirano i diskutirano je aktuelno stanje civilne drustve i njihovo saradjivanje izmedju Opstinskih struktura.
Fatmir Matoshi iz D-Press rekao je da aktuelno stanje saradjivanja izmedju Opstina i organizacijama civilne drustve u Opstinama moravskog okrugla nije povoljna ,zbog kako je on rekao,Opstine nisu pravo shvatile njihove uloge u saradjivanje da obezbedjuju celuokupnu samoupravu i transparentnost.
Podpredsednik Opstine Raniluga,Lulzim Canaj, govoreci o stanje i saradjivanje Opstine sa lokalnim NVO-ma, rekao da treba mnogo da radimo za skaniranje i tacnu informisanje ove stanje u samim Opstinama da se vidi koje su te NVO koje funksionisu unutar Opstine i koji je njihov profil.
“Opstine mogu saradjivati vise i vise sa civilnom dristvom i u saradnji sa njima, u iskoriscavanje kapaciteta tih drustva mozemo pruziti bolje i kvalitetne usluge,sve vise transparentne i mobiliziranje gradjana za vecu saradnju sa strukturama lokalne vlasti”rekao je Canaj.
I Podpredsednik Vitine,Abdyl Bajrami rekao je da u Opstini imamo veoma velikih broj organizacija sa civilne drustve koje su funksionalne i mogu biti veoma dobri partneri za Opstinu u koordinaciji aktivnosti u specificnim oblastima.
Dok Podpredsednik Opstine Novo Brdo,Driton Abdyli,rekao je da civilna drustva moze mnogo uticati u afirmisanje ove Opstine u strateskom aspektu razvijanja predstavljajuci razne zajednice na Kosovu o ruralnom turizmu koja se razvija u Novo Brdo.
“Mi saradjujemo sa NVO-ma i pomazemo toliko koliko mi mozemo u njihovim aktivnostima koje one imaju , ali moze se i vise da se uradi u buducem”, rekao je Abdyli.
Drugi Opstinski sluzbenici,tokom diskusije o sprecavanje ovih izazova i poboljsanje aktuelno stanje, izrazili su potrebe da celnici Opstina imati u vidu osnivanje jednog posebnog fonda unutar Opstina za participaciju u raznim projektima u interesu Opstina i tada kada su NVO obezbedili podrsku od treceg donatora.
Govoreci o ovom aspektu, Fatmir Haxholli,predstavnik KLGI-a rekao je da u ovo vreme procesa za integrisanje, opstine trebaju biti vise inovativne i da razumeju ulogu civilne drustve ,jer po njemu,one su partnere sa velikim potencialom koje mogu doneti investicije Opstini preko realizovanje projekata.
“Sada je vreme da Opstine misle da uz korisenje ovih kapaciteta civilne drustve,preko saradnje,aplicirati zajedno u raznim medjunarodnim fondovima”,rekao je Haxholli.
Predstavnici svih ovih Opstina obecavali su da tokom ove godine,organizovati sastanke sa ovim organizacijama civilne drustve da vide mogucnosti saradjivanja u zajednickim aktivnostima i planifikacijama o idejima i radovima tokom godine.